Zimní pneu: 5 nejčastějších chyb

Zimní pneumatika

Chyba č. 1: Výběr chybného rozměru

Že tady není prostor pro omyl? Bohužel ano, hlavně pokud jste koupili ojeté auto a čeká vás první přezouvání. Předchozí majitel totiž nemusel být tak svědomitý jako vy. Spolu s rozměrem přímo na pneumatice si proto zkontrolujte i velký technický průkaz.

Nezapomeňte ani na hmotnostní a rychlostní index. Řidiči zde tápou nejčastěji.

  • Hmotnostní index musí být vždy stejný nebo vyšší, než je hodnota v TP.
  • Rychlostní index může být pro zimní pneumatiky i nižší, než je předepsaná hodnota v TP.

„Nová“ maximální rychlost ale musí být v zorném poli řidiče a nesmíte ji překročit. Klasicky se jedná o připevněný papírek, samolepku nebo nastavení v palubním počítači.

Chyba č. 2: Cena jako nejdůležitější kritérium

Vaše auto a umrzlý povrch silnice spojuje plocha velká asi jako lidská dlaň. Takže si položte otázku: Jak velkou cenu má bezpečí nejen vaše, ale i vaší rodiny nebo blízkých?

Pevně věříme, že větší než několik stovek korun, které dělí nekvalitní a neprověřenou čínskou produkci od spolehlivějších dezénů. Takových, které prošly testy renomovaných organizací (ADAC, ACE, Autoklub ČR atd.) a se kterými dostáváte čitelné chování a nezpochybnitelnou kvalitu.

I když testy v drtivé většině případů vyhrávají pneumatiky z prémiového segmentu, často je uveden také dezén s nejlepším poměrem cena/kvalita nebo cenový tip. A pokud ne přímo v testu, najdete ho na našich stránkách, kde pro vás testy pneumatik zpracováváme. Mimochodem, už nyní se můžete podívat, které dezény můžete nakoupit doslova za pár korun a přitom na ně bude 100% spolehnutí.

Chyba č. 3: Nesprávné čtení testů

Jak jsme uvedli výše, pro vaše rozhodování by měly být nejdůležitější nezávislé testy. Ty ale mohou působit složitě, protože se vždy jedná o soubor několika dílčích výsledků. A ne vždy platí, že nejlepší pneumatika v testu bude i nejlepší pro vás. Jak je to možné?

Protože mezi disciplínami může být např. hlučnost, která je pro vás zcela nedůležitá. Nebo ekologie provozu. Nebo chování na ledu, který jste v polabské nížině už 10 let neviděli. Proto si test důkladně projděte a zaměřte se na (pro vás) důležité ukazatele.

Opakujeme: Jde o bezpečí vás i vašich blízkých.

Chyba č. 4: Přehnaný důraz na rok a zemi výroby

Tady se nejedná ani tak o chybu, jako spíš o mýtus. Nejprve se zaměřme na zemi výroby.

Velké koncerny jako Hankook, Continental nebo Michelin mají svoje továrny po celém světě kvůli jednodušší logistice. Přesto se do všech továren stejné značky dostává stejná směs, která se lije do stejných forem a prochází stejnou kontrolou jakosti. Prémiové značky si zkrátka nemohou dovolit tu ostudu a potenciální průšvih, aby distribuovaly jeden produkt s různou kvalitou. U motoristů však často nastupuje podvědomí, které tvrdí, že „Continental z Rumunska je určitě horší než Continental z Německa… Protože je přeci z Rumunska.“ Tak to není. Bez ohledu na zemi původu, jsou obě pneumatiky stejné.

U roku výroby je situace podobná a řidiči přestávají věřit i rok „starým“ dezénům.  Takže znovu opakujeme rovnici 1 rok skladování = 3 týdny užívání. Pokud je pneumatika skladována v řádných podmínkách (sucho, tma, teplota okolo 15 °C), uchovává si stejné vlastnosti po dobu cca 5 let, kdy je možné ji prodávat jako novou. Nejvíc totiž pneumatice škodí UV záření, následované nevhodným stylem jízdy. Kvalitní e-shopy ale vychází zákazníkům vstříc a uvádějí u každé pneumatiky např. garanci roku výroby.

Chyba č. 5: Nákup na poslední chvíli

Češi nechávají nákup zimních pneumatik nejčastěji na poslední dny v říjnu. Bez ohledu na cenu, která je jindy nižší a dodací lhůtu, která se v tomto období může z několika dnů protáhnout i na dva týdny. Samozřejmě je nezbytné počítat i se samotnou výměnou v pneuservisu.

Na obranu e-shopů je třeba říct, že drtivá většina zpožděných objednávek padá na hlavu dopravních společností, kdy nejsou na skokový nárůst nadměrných zásilek připravené. I tak jsou ale první listopadové dny typické chladným počasím, spadaným listím a na některých místech i sněhem. Proto i takto apelujeme na řidiče: Pokud chcete mít zimní pneumatiky doma včas, ideální je nákup v první polovině října.


— REKLAMA—

 

 

Ohodnoťte to počtem bodů (nejlepší=5)

Související články

Vložit komentář