Přestaňte sbírat víčka z PET lahví – pomáhat se dá lépe

pet víčko

Sběr víček je moderní davová psychóza české společnosti, můžeme tím ale skutečně někomu pomoci? Kolik přispěje sběrem průměrný Čech? Sbírají je mladí, staří, děti ve školkách, dokonce celé školy i firmy.  Určitě i vy jste alespoň jednou v životě při vyhazování dopité PET lahve odšroubovali plastové víčko a hodili ho speciální krabice s nápisem Sbírka s pocitem, že jste alespoň něčím užiteční. Je ale sběr víček skutečně efektivní? Není to jen nafouklá bublina nebo módní vlna, díky které se cítíme, že jen nesedíme na zadku a jsme společnosti prospěšní? Necháme mluvit čísla.

Dopátrat se toho, kolik vyděláme za rok sběrem víček, je jednoduchá matematika a spočítá si to i žák prvního stupně základní školy. Jedno plastové víčko od klasické PET lahve s neperlivou vodou za zhruba deset korun ze supermarketu váží 2 gramy. Průměrný dospělý Čech má za den vypít v průměru 2,5 – 3 litry vody, to jsou zhruba dvě PETky za den. Měsíc má v průměru 30 dní, a pakliže by za den vypil dvě plastové lahve, za měsíc by nasbíral 60 víček o hmotnosti 120 gramů. Za dvanáct měsíců dojdeme k číslu 1440 gramů (1, 44 kilo).

V Česku existuje hned několik firem, které víčka vykupují. Níže je šest nejznámějších a ceny jsou to opravdu zajímavé.
České Budějovice – 5,50 Kč za kilogram víček
Praha – 6 Kč za kilogram víček
Jihlava – 6 Kč za kilogram víček
Boskovice – 6 Kč za kilogram víček
Brno – 6,50 Kč za kilogram víček
Přerov – 7 Kč za kilogram víček

V průměru tedy za kilo víček v Česku dostanete po zaokrouhlení 6 korun. Ano, 6 korun! A když průměrný Čech za rok nasbírá 1, 44 kilo víček, kolik vydělá? Pouhé 8, 64 koruny! Vypočítat si, kolik pak sběrem vydělá průměrná rodina o dvou dospělých a dvou dětech, si už pak může každý sám.

Nabízí se tedy otázka, jestli pak není efektivnější pít vodu z kohoutku a ty čtyři stovky raději poslat na dobré účely. Nejspíš i ekologové by zajásali, navíc i cesta do výkupny něco stojí. Kdyby si dospělý člověk kupoval při průměrném pitném režimu vodu jenom v plastech a za jednu utratil obyčejnou desetikorunu, za rok by to bylo 7 200 a tahle částka pak při pomoci potřebných je už docela podstatná.

Pomáhat je fajn, ale než zas budete házet víčko do krabice nebo někde prohlašovat, že na naše děti musíme víčka sbírat, co takhle si balení vody jednou odpustit, peníze dát do prasátka a jednou za rok ho vysypat?


— REKLAMA—

 

 

Ohodnoťte to počtem bodů (nejlepší=5)

Související články

Vložit komentář