7 nejoblíbenějších způsobů platby na e-shopech

platba
Jaké jsou nejčastější možnosti, jak Češi za své nákupy platí na internetu?

1. Dobírka

Lidé stále ještě příliš nedůvěřují platbám na internetu. Obecně platí, že čím víc peněz zákazník utratí, tím spíš si zvolí pro něho nejbezpečnější cestu i za cenu příplatku za poštovné. Jak například probíhá typický nákup mobilu? Zákazník si na stránkách e-shopu zboží vybere, objedná a nechá si jej doručit na nejbližší kamennou prodejnu nebo výdejní místo. Tam přístroj v reálu zkontroluje a zaplatí za něj hotově.

Platba při převzetí zboží na prodejně jsou hlavními způsoby plateb téměř pro 65 % českých zákazníků, kteří nakupují na internetu. Zdaleka největší vliv má fakt, že Češi stále upřednostňují obchod „z ruky do ruky“, a to i při on-line nákupu.

2. Bankovní převod

Abyste mohli platit převodem, musíte mít někde zřízený bankovní účet. Což má v dnešní době už i žáček páté třídy základní školy. Nicméně, nevýhodou je fakt, že údaje k platbě se musí vyplňovat ručně. Navíc e-shop odesílá zboží až po připsání částky na účet, což může trvat dva až tři dny. Takže se čekání za zboží může prodloužit.

Na druhou stranu je bezpečnost při platbě velká, neboť ji garantuje banka. Bankovní převod je v e-shopu zdarma, neplatíte jako zákazník nic navíc. Takže pokud se při manuálním vyplňování nespletete, je to bezpečnější forma platby.

3. Platba kartou

Placení kartami na internetu je stále oblíbenější. Souvisí to s narůstající nabídkou služeb, například prodeje vstupenek a dalších. Při placení kartou online e-shop přesměruje zákazníka na platební bránu nebo na zabezpečenou stránku. Potom stačí vyplnit šestnáctimístné číslo karty, datum platnosti, třimístný bezpečnostní kód a vše je hotovo.

Navíc v dnešní době je 3D secure rozšířené u bank, které platby akceptují. A to tím způsobem, že údaje na kartě se nedostávají k obchodníkům, ale jen ke zpracovateli té platby. I přesto ne všechny e-shopy nabízí platbu kartou a možná i proto je dobírka stále tak preferovaná.

4. GoPay

Princip GoPay je založen na systému elektronických peněz. Vydané elektronické peníze mohou být uchovávány pouze na platebním prostředku tzv. e-wallet neboli elektronická peněženka. Každý klient systému GoPay má zachovanou možnost si elektronické peníze ze systému vybírat. Tehdy dochází k tzv. zpětné výměně elektronických peněz zpět na peníze reálné. Peníze jsou klientovi vždy zaslány na bankovní účet.

Platební brána GoPay se téměř vždy dokáže přizpůsobit vašemu podnikání. Nabízí totiž i všechny ostatní online platby. Má i další výhody, z nichž můžeme jmenovat například proces platby bez přesměrování nebo možnost jazykové lokalizace.

5. PayPal

Jedná se o další virtuální peněženku, kterou se platí v internetovém světě. Umožňuje přesuny peněz mezi účty PayPalu, které jsou identifikovány e-mailovými adresami. Každý účet je propojen s jednou nebo více platebními kartami. Platební karta (např. VISA nebo MasterCard) musí mít povolené internetové platby.

Transakce jsou bezplatné pro kupujícího nebo v případě, že převod peněz mezi dvěma osobami nevyužívá platební karty. V ostatních případech si PayPal strhává za transakci poplatek. Díky tomu je možné posílat nebo obdržet peníze z 203 zemí ve 26 měnách. A to, aniž by si jednotlivec nebo firma museli otevírat bankovní účet v té které měně. Nebo platit své bance poplatky za mezinárodní bankovní převody. (Chcete si vytvořit účet na PayPal?)

6. Cofidis

Potřebuje-li zákazník platit na splátky, může využít systém Cofidis. Jde o moderní způsob nákupu, kdy může zákazník nakoupit produkty, ale nemá potřebnou hotovost. Zákazník může dostat úvěr ve výši 3 000 Kč až 20 000 Kč v případě prvního nákupu. Při dalším nákupu už může dosáhnout až na 50 000 Kč. Veškeré zpracování úvěrové dokumentace probíhá mimo e-shop, nevznikají tak žádné dodatečné administrativní požadavky.

7. Twisto

Další inovativní platební metodu je Twisto. Tímto systémem nakupujete ve stylu „Objednám ihned. Rozbalím doma. Zaplatím do 14 dnů“. Tento způsob se velmi osvědčil ve zahraničí, a tak si své zastánce našel i v Česku. Funguje to tak, že Twisto platí za zásilku zákazníka e-shopu ihned. Zákazník následně platí na účet Twisto do 14 dnů od doručení zboží. Poté co měl možnost si zboží řádně vyzkoušet a je s ním spokojen.

Ohodnoťte to počtem bodů (nejlepší=5)

Související články

Vložit komentář